Kosmosehariduspäev 1. juunil 2021

Kosmosehariduspäev1. juunil kell 12.30 korraldab ESERO Eesti virtuaalse kosmoseharidusürituse "Astronaudi elukutse – miks, kes ja kuidas?". Kas oled kunagi mõelnud, milline on astronaudi elukutse või kuidas astronaudiks saadakse? Oled muidu kosmose- või astronoomiahuviline või otsid lihtsalt põnevat ajaviidet? Siis on kosmosehariduspäev just Sinule!

Päeva kõrgpunkt on live-kõne otse kosmosesse (kl 15.15), kus meie küsimustele vastab Rahvusvahelises Kosmosejaamas missioonil olev Euroopa Kosmoseagentuuri astronaut Thomas Pesquet. Selline äge võimalus suhelda päriselt kosmoses oleva astronaudiga on sel korral on vaid kolmel riigil, kellest üks on Eesti. Viimane sarnane kõne korraldati 2019. aastal.

Otsekõnes edastavad Eestist küsimusi Viimsi Gümnaasiumi füüsikaõpetaja Ingrid Rõigas ning Väätsa kooli tehnoloogia- ja füüsikaõpetaja ning ühtlasi kosmosekoolide võrgustiku eestvedaja Jonas Nahkor.

Päeva jooksul saab kuulata mitut huvitavat ettekannet. Näiteks jagavad meiega oma teadmisi astronaudiks pürgivad eestlased ESAs töötav Gertrud Talvik ja arst-piloot Ivar Parmas.

Ära jää ilma ainulaadsest võimalusest ja pane 1. juuni juba varakult kalendrisse kirja! Ülekandelingi leiab ürituse toimumise päeval siitsamast ESERO Eesti kodulehelt.

 

Thomas Pesquet'st ja tema kosmosemissioonist

Euroopa Kosmoseagentuuri astronaut Thomas Pesquet lendas 23. aprillil kosmosesse, et osaleda kuus kuud kestval missioonil rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS). Eestlased said esitada Thomas'le küsimusi kuni 10. maini. Kõikide küsimuste seast valitakse välja kolm, mida õpetajad 1. juunil Thomas’ käest küsivad.

Pesquet’ jaoks on see teine kosmoselend. Ta jõudis ISS-i SpaceX-i kosmoselaevaga Crew Dragon ning sai ühtlasi esimeseks euroopa astronaudiks, kes SpaceX-i kosmoselaevaga orbiidile on lennanud. Pesquet’ seekordne missioon kannab nime Alfa. Kosmosejaamas on tema ja kolleegide eesmärk teha teaduseksperimente ja täiustada päikesepaneelide elektrisüsteemi.

Pesquet peab oluliseks kestlikku arengut, mistõttu on tema missiooni embleemil toodud ÜRO kestliku arengu eesmärkide värvid. Nende eesmärkide poole püüdleb oma tegevuses ka ESA. Astronaudid viis kosmosesse SpaceX-i osaliselt taaskasutatav rakett Falcon 9 ja kosmosejaama lendasid nad taaskasutatava kosmoselaevaga Crew Dragon. Seetõttu on esitatud küsimused, mis puudutavad kas missiooni Alfa või kestlikku arengut.

Vaata ürituse Facebooki lehte.

Hoia silm peal ka ESERO Eesti sotsiaalmeediakanalitel (Facebook ESERO Eesti; Instagram @eestiesero).

Loe lisa

Vaata ürituse kokkuvõtet

Vaata üritus järele

Kuna kosmosekõne kandis üle Euroopa Kosmoseagentuur, ei ole see mitte siin, vaid järgmises videos. Sellest videost leiad muu hulgas põnevad vestlused astronaudiks pürgivate eestlaste ja õhuväe pilootidega!


Vaata kosmosekõne järele


Fotogalerii

  • _mg_1308_copy_2.jpg
  • _mg_1328_copy.jpg
  • _mg_1552_copy_2.jpg
  • _mg_1362_copy.jpg
  • _mg_1386_copy.jpg
  • _mg_1458_copy_2.jpg
  • _mg_1488_jonas.jpg
  • _mg_1547_copy.jpg
  • gertrud_talvik.jpg
  • _mg_1552_copy_2.jpg