Euroopa Astro Pii üleskutse

AstroPii

Kas oled kunagi soovinud läbi viia päris kosmoseeksperimenti või unistanud, et sinu loodud programm oleks kasutuses Rahvusvahelises kosmosejaamas? Kui jah, siis siin on nüüd sinu võimalus!

Euroopa Astro Pii üleskutse on ESA hariduslik projekt koostöös Raspberry Pi fondiga. Ülesanne pakub õpilastele ja noorukitele erakordse võimaluse teha kosmoses teaduslikke uurimusi, kirjutades programme Raspberry Pi arvutile, mis paikneb Rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS).

Ülesanne on jagatud kaheks eri raskusastmega missiooniks:
•    Missioon Null (Mission Zero) – See ülesanne sobib algajatele programmeerijatele ja/või algkooliealistele lastele. Selle saab läbida ühe 60-minutilise seansina mis tahes interneti-ühendusega arvutis. Spetsiaalset riistvara ega eelnevaid kodeerimisoskusi pole vaja. Kõike saab teha veebibrauseris. Osalemiseks tuleb moodustada ühe- kuni neljaliikmelised meeskonnad ja juhendaja abiga kirjutada lühikene Pythoni programm. Üleskutsest on oodatud osa võtma kõik kuni 19-aastased õpilased.

Rohkem infot ja samm-sammuline juhend on leitav Raspberry Pi kodulehel.

Missioon Null algab 18. septembril 2023 ning lõppeb 25. märts 2024.

•    Missioon Kosmoselabor (Mission Space Lab) – Selle ülesande käigus peavad meeskonnad kirjutama Pythonil programmi, mis hindab täpselt Rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) kiirust Maa orbiidil. Kasutuses on programm, mis on mõeldud spetsiaalselt Kosmoselabori missiooni jaoks ning meeskonnad võivad oma Python programmi kirjutamiseks ja testimiseks kasutada mis tahes macOS-, Microsoft Windows- või Linux-arvutit. Astro Pii üleskutse raames ei anta Astro Pi arvuteid, kuid soovi korral võivad võistkonnad kasutada oma programmi kirjutamiseks ja testimiseks oma Raspberry Pi arvutit.

Astro Pii üleskutses osalemine võimaldab noortel rohkem teada saada Rahvusvahelise kosmosejaama kohta, teha tutvust kuidas saab koguda ja töödelda teaduslikke andmeid ning õppida arvutiprogrammide loomist. Samuti on neil põnev võimalus õppida tundma liikumisseadust ja Rahvusvahelise kosmosejaama orbiiti. Kõik nõuetele vastavad programmid võetakse Rahvusvahelises kosmosejaamas kasutusele. Üleskutses osalenud meeskonnad saavad endale sertifikaadid ning ka kõik kosmoses kogutud andmed.

Üleskutse sobib kõigile kuni 19-aastastele õpilastele. Meeskondade registreerimise tähtajaks on 6. november 2023.

Astro Pii üleskutset juhitakse koostöös Raspberry Pi Foundationiga. Lisateave on leitav Astro Pii kodulehelt.

Küsimuste korral võtke ühendust esero@ut.ee.