CanSat – purksatelliit

purksatelliitPurksatelliidi ehk CanSati`i projekti raames valmistavad õpilasmeeskonnad väikese, karastusjoogi plekkpurgi suuruse satelliidi, mis lennutatakse kääbusraketiga kuni 1 km kõrgusele. Võistkonnad peavad koostama kaks missiooni.

Neist peamine, kohustuslik missioon eeldab, et õpilaste ehitatud satelliit mõõdab õhutemperatuuri ja -rõhku ning edastab andmed igal sekundi kohta maapealsele sidejaamale.

Purksatelliidi teise ülesande võivad õpilasted ise valida. See võib endast kujutada nii teadus- kui ka näiteks insenertehnilist katset. Osalejad võivad noppida ideid reaalsetest satelliitmissioonidest või koguda hoopiski teaduslikke andmeid mõne konkreetse projekti tarbeks. Samuti on võimalus teha demonstratsiooni õpilaste enda projekteeritud tehnoloogiakompondile.

Üleskutse on mõeldud õpilasmeeskondadele, kelle liikmed on vanuses 14–19 aastat.

Purksatelliidi võistlused on siseriiklikud. Hetkel aktiivset Purksatelliidi üleskutset Eestis ei ole, kuid kui on soov sellisest üleskutsest siiski osa võtta ning oma satelliit valmistada, siis kirjuta meile esero@ut.ee.

Uuri kindlasti ka õppematerjalide all olevaid ülesandekogumikke, need sisaldavad praktilisi katseid ning on abiks purksatelliidi ehitamisel.

 

Rohkem informatsiooni CanSat´i üleskutse kohta leiad ametlikult kodulehelt.