CanSat Estonia lõppvõistlus

CanSati üleskutse on purksatelliidi ehitamise ja lennutamise võistlus, kus saavad osaleda 14—19-aastased noored 3—6-liikmelise tiimina. Võistkonna ülesandeks on ehitada ja lennutada purksatelliit – CanSat. See pisike satelliit simuleerib päris satelliiti, olles mahu ja kuju poolest sama suur kui karastusjoogi purk. Täpsemalt saad CanSati kohta lugeda siit.

Septembrist alates olid tublid koolinoorte meeskonnad üle Eesti usinalt valmistanud, testinud ja kokku pannud oma purksatelliite. Pika ja pühendunud töö tulemus kulmineerus 24. aprillil Tallinna Teletornis toimunud suurejoonelisel CanSat Estonia 2025 lõppvõistlusel, kus selgitati välja Eesti parimad purksatelliidi ehitajad ja lennutajad. ESERO Eesti ja TÜ Tartu observatooriumi korraldatud sündmusel valitses tõeline teadus- ja tehnikahuviline melu. Võistkondade omavalmistatud minisatelliidid lennutati alla Tallinna Teletorni 170 meetri kõrguselt platvormilt. Oma lennu kestel täitsid kõik purksateliidid erinevaid teaduslikke missioone, mille taga peitus noorte nutikus, tehniline taip ja meeskonnatöö.


24. aprilli PÄEVAKAVA:

08:30 – 09:00 Saabumine Tallinna Teletornis
09:00 – 09:15 Päeva avamine ja päevakava tutvustus
09:15 – 10:30 CanSat’ide ettevalmistamine ja turvakontroll
10:30 – 12:00 Satelliitide lennutamine
12:00 – 13:00 Lõunapaus
13:00 – 14:00 Ettekannete ja raportite viimistlemine
14:00 – 15:00 Võistkondade esitlused
15:00 – 15:15 Väike paus
15:15 – 15:30 Tudengisatelliidi tutvustus
15:30 – 15:45 KuuPkulguri tutvustus
15:45 – 16:00 Auhinnatseremoonia
16:00 Ürituse lõpp ja kohvilaud

 

CanSat Estonia lõppvõistluse 2025 võitjameeskond Nõmme.

Osalejad ja auhinnad:

CanSat Estonia 2025  lõppvõistlusel osales üle Eesti kokku seitse erinevat võistkonda. Peaauhinna viis koju võistkond Nõmme Tallinna Nõmme Gümnaasiumist (juhendaja Erkki Piisang). Nende muljetavaldav esitus ja insenertehniline lahendus tõi neile auhinnaks reisi koos juhendajaga Euroopa Kosmoseagentuuri ESTECi keskusesse Hollandis.

Eriauhinnad jagunesid järgmiselt:

  • Kõige professionaalsema meeskonna tiitli pälvis Kvanttikala Tallinna Soome Koolist (juhendaja Markku Leino).
  • Parima teavitustegevuse auhinna, KuupKulguri ja Eesti Tudengisatelliidi eriauhinna ning tiitli Tõusev Täht 2025 sai meeskond TERAkesed TERA Peedu Koolist (juhendaja Anneli Armus-Juhkam).
  • Parima tehnilise saavutuse eest tunnustati meeskonda KJGLendurid Kohtla-Järve Gümnaasiumist (juhendaja Sergei Pavlov).
  • Väljapaistvaima teadusliku missiooni auhinna viis koju võistkond SkyNERG Narva Eesti Gümnaasiumist (juhendaja Natalja Kurling).
  • Eesti Inseneride Liidu eriauhinna ja ettevõtte Spacedrip külastuse võitsid võistkonnad A5 Tsirguliina Koolist (juhendaja Tiivi Rüütel) ja TG Tõrva Gümnaasiumist (juhendajad Tiivi Rüütel ja Margus Muttik).

 

Täname kõiki osalenud võistkondi – teie pühendumus ja kirg kosmose vastu inspireeris nii publikut kui ka korraldajaid. Palju õnne võitjatele ning edu kõigile tulevikumissioonideks! Suur tänu ka kõigile, kes oma panusega aitasid kaasa võistluse õnnestumisele!

Täname toetajaid:

CanSat Eesti lõppvõistluse kajastus:

CanSat Eesti lõppvõistlus on leidnud kajastust mitmetes meediakanalites, koolide kodulehtedel ning koostööpartnerite kodulehtedel. Alljärgnevalt on koondatud valik artikleid ja videomaterjale, mis annavad ülevaate võistluse käigust, tulemustest ning osalejate kogemustest.

ERR uudisteportaal
Aktuaalne Kaamera (eesti keeles)
Aktuaalne Kaamera (vene keeles)

Tartu observatooriumi kodulehe artikkel
Tallinna Nõmme Gümnaasiumi kodulehe uudislugu
Tõrva Gümnaasiumi kodulehe uudislugu
Eesti Inseneride Liidu kodulehe uudislugu

 

 

 

Accept Cookies