Euroopa Astro Pii üleskutse

AstroPii

Kas olete kunagi unistanud kosmoseeksperimendi läbiviimisest? Kõik, mida pead tegema, on kirjutama arvutiprogrammi meie spetsiaalsetele Raspberry Pi arvutitele, mis asuvad Rahvusvahelise kosmosejaama pardal!

„Euroopa Astro Pii üleskutse“ on ESA hariduslik projekt koostöös Raspberry Pi fondiga. Ülesanne pakub õpilastele ja noorukitele erakordse võimaluse teha kosmoses teaduslikke uurimusi, kirjutades programme Raspberry Pi arvutile, mis paikneb Rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS).

Ülesanne on jagatud kaheks eri raskusastmega missiooniks:
•    „Missioon Null“ („Mission Zero“) – annab võimaluse kirjutada üks lihtne kood, kasutades Rasperry Pi arvutit ning saata see Rahvusvahelisse kosmosejaama, et muuta astronautide rutiinset igapäevaelu rõõmsamaks. Nimelt saavad nad näha Sinu sõnumit koos pardal oleva suhtelise õhuniiskuse näiduga.  See üleskutse on eriti sobilik algajatele programmeerijatele ning ei vaja ühtegi lisavahendit. Kogu vajaliku koodi saad kirjutada veebibrauseris. Kui kood vastab nõuetele, siis käivitatakse see Rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) pardal otse kosmoses! Samuti antakse Sulle spetsiaalne tunnistus, mis näitab kus täpselt kosmosejaam sinu programmi käivitamise ajal viibis.

Missioon Null alustab 18. septembril 2023.

•    „Missioon Kosmoselabor“ („Mission Space Lab“) –  osalevad meeskonnad saavad lisaks kavandada ka teadusliku katse. Parimad katseprogrammid saadetakse samuti Rahvusvahelise kosmosejaama pardale ning meeskonnad saavad võimaluse analüüsida katse tulemusi. Katse idee peab sobima ühega kahest järgmisest teemast:

1. Elu Maal - katse käigus on võimalik uurida elu planeedi pinnal, kasutades ühte Astro Pii arvutitest, mis paigutatakse Rahvusvahelise kosmosejaama Maa poole suunatud akna ette. Kui valite selle teema, peate esitama katse idee, mis kasutab Astro Pii kaamerat. Esmakordselt on sel aastal võimalik valida ka seda, mis tüüpi pildistamisega tegelete: kasutada on lähi-infrapunakaamera (punase optilise filtriga) või nähtava valguse kaamera. Oluline on märkida, et kogu teie kolmetunnine katse töötab ainult ühe Astro Pii peal, nii et te ei saa kasutada infrapuna-  ja nähtava valguse kaameraid koos. Astro Pii andurite kasutamine on „Elu Maal” katsete puhul valikuline.

2. Elu kosmoses - katsete käigus kasutatakse ühte Astro Pii arvutitest, et uurida elu Rahvusvahelise kosmosejaama Columbuse moodulis. Kui valite selle teema, peate esitama katse idee, mis kasutab Astro Pii LED-maatriksit ja vähemalt ühte selle sensorit, mis sisaldab kaamerat. Astro Pii arvuti võetakse kasutusele Columbuse moodulis ja selle kaamerat võite kasutada ainult sensorina, mitte fotode või videote salvestamiseks.

Missioon Kosmoselabor alustab 6. novembril 2023.

 

Registreeru

 

 

 

Astro Pii juhitakse koostöös Raspberry Pi Foundationiga. Lisateavet leiate aadressilt Astro-pi.org

Küsimuste korral võtke ühendust esero@ut.ee.